همايش كنترل چاقي

همایش کنترل و پیشگیری از چاقی در روز 31 خرداد 97 در تالار قائم(عج) بیمارستان کودکان مفید برگزار گردید.
دکتر سیاری رییس بخش گوارش بیمارستان کودکان مفید با اشاره به معضل چاقی کودکان بعنوان یک بیماری جهانی و روند روبه رشد آن اظهار داشت: تغذیه ناسالم، سبک زندگی غلط، کم تحرکی،عوامل ژنتیکی ودرموارد نادری بیماریهای خاص از جمله علل تاثیر گذار در بروز چاقی و بیماریهای مربوط به آن است که سلامت کودکان را تهدید می کند.
وی در حاشیه نشست آموزشی با خانواده مراجعین کلینیک تخصصی چاقی در بیمارستان مفید گفت: چاقی زمینه ساز بیماریهایی همچون دیابت زودرس، سکته قلبی، سکته مغزی، سرطان و بیماریهای مزمن تنفسی و همینطور اختلالات عضلانی و اسکلتی است و اگر چنانچه در آینده برای درمان و پیشگیری از چاقی برنامه ای نداشته باشیم، چاقی بصورت تهدیدی جدی افزایش پیدا خواهد کرد و سلامت مردم را هدف قرار می دهد.
وی تاکید کرد: ارتقاء شاخصه های سلامت یکی از ویژگی های جوامع توسعه یافته است، چون ارتقای سطح دانش و آگاهی مردم نقش مهمی در تغییر رفتار آنان و برخورداری از سبک زندگی سالم دارد بنابراین برنامه ای در دنیا و سازمان جهانی بهداشت مطرح است که به چاقی پایان دهیم.دکتر فرید ایمان زاده رییس بیمارستان کودکان مفید نیز با اشاره به این مطلب که طی دو دهه گذشته همزمان با کاهش بیش از ۵۰ درصدی سوء تغذیه ( کم وزنی و کوتاه قدی) کودکان در کشور، شیوع چاقی و اضافه وزن در کودکان ایرانی نیز افزایش یافته است،گفت: امروزه چاقی نیز یکی از مولفه های سوء تغذیه است و فست فودها بعنوان یکی از مهمترین عوامل چاقی تهدیدی برای سلامتی افراد و بروز بسیاری از بیماری های جدید به شمار می رود.
وی درادامه به خانواده ها هشدار داد:پدیده فقرحرکتی(کم تحرکی) و چاقی دانش آموزان و کودکان ایرانی را تهدید می کند و خانواده ها باید نگاهی فرهنگی به این معضل داشته باشند چرا که مصرف خوراکی های ناسالم و چرب موجبات بی میلی کودکان به غذاهای سالم و خانگی را فراهم آورده است.

دکتر عبداللهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت تغذیه بعنوان یکی از ارکان اصلی سلامت گفت: سلامت همه انسانها خصوصا کودکان در تغذیه خلاصه می شود. دوره کودکی از نظر تغذیه دوره مهمی است و باید به این مهم توجه داشت که هر مرحله از رشد، وابسته به مرحله قبل بوده و مرحله بعد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و با توجه به این امر تغذیه سالم دوران کودکی(بدلیل جهش رشد) نقش مهمی در پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر مانند بیماری های قلبی عروقی و سرطان خواهد داشت و باید فرهنگ سازی را از دوران کودکی در خانواده ها آغاز کنیم.
همچنین دکتر النگ در این مراسم از ارائه خدمات کلینیک درمان چاقی بیمارستان مفید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درزمینه خدمات متخصصان غدد و گوارش، گروه ژنتیک، تغذیه بالینی و گروه مددکاری وهمچنین بخش جراحی این مرکز به بیماران خبر داد.